Elektroniczne zwolnienia lekarskie funkcjonują już od prawie dwóch lat, jednak dla wielu z nas jest to wciąż nowość. Lekarze często dają nam wciąż zwolnienie papierowe, jednak aktualnie są to w większości e-ZLA, czyli zwolnienie elektroniczne. Jak sprawdzić czy takie zwolnienie dotarło do ZUSu?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie można sprawdzić na tej stronie, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Na stronie wystarczy się zalogować i otrzymujemy dostęp do naszego panelu. Nie każdy ma tam konto, dlatego na początku jest wymagana rejestracja.

Jak zarejestrować się na PUE?

Są cztery opcje:

  1. Należy zarejestrować się poprzez wypełnienie formularza i potwierdzenie danych w oddziale ZUS (dowolny), okazując dowód osobisty.
  2. Można zarejestrować się również przez bank, gdzie nasza tożsamość jest już potwierdzona. Banki, które umożliwiają logowanie do PUE ZUS to BOŚ Bank, Citi Handlowy, Alior Bank, ING, PKO BP.
  3. Można zalogować się poprzez profil zaufany, gdzie konto również możesz założyć za pomocą konta bankowego. Dostępne banki to T-mobile Usługi Bankowe, Alior Bank, ING, Pekao, mBank, Santander, PKO BP, Millenium, Inteligo i Envelo.
  4. Można również zarejestrować się za pomocą Podpisu Elektronicznego.

Sprawdzenie zwolnienia elektronicznego

Osoby posiadające działalność gospodarczą również logują się na profil zaufany i tam mają możliwość sprawdzenia e-ZLA swoich pracowników.

Osoby posiadające KRS i mogące reprezentować spółkę, muszą odwiedzić ZUS i złożyć wniosek o pełnomocnictwo w zakresie dostępu do PUE ZUS dla siebie lub dla kogos innego. Dopiero po złożeniu wniosku na profilu pokaże się płatnik – spółka.

Podsumowanie

Okazuje się to znacznie prostsze, niż się wydaje. Robiąc te kroki możemy sprawdzić wszystko, a w przypadku osoby fizycznej wystarczy sam profil zaufany. Jako właściciel firmy bądź prezes, należy samemu upoważnić się i udzielić zgody na dostęp do PUE spółki i dzięki temu, będziesz miał dostęp do wszystkich potrzebnych informacji.

W skrócie:

  1. Rejestracja profilu zaufanego.
  2. Rejestracja profilu PUE ZUS.
  3. Złożenie druku upoważnienia ZUS-PEL w ZUSie.
  4. Zalogowanie się na PUE ZUS.
  5. Przejście do zakładki „Zwolnienia lekarskie”.

Dzięki tym krokom z powodzeniem sprawdzisz, czy zwolnienie lekarskie e-ZLA dotarło do ZUS.

Przyłącz się do konwersacji

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *