Jak sprawdzić czy zwolnienie lekarskie dotarło do ZUS?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie funkcjonują już od prawie dwóch lat, jednak dla wielu z nas jest to wciąż nowość. Lekarze często dają nam wciąż zwolnienie papierowe, jednak aktualnie są to w większości e-ZLA, czyli zwolnienie elektroniczne. Jak sprawdzić czy takie zwolnienie dotarło do ZUSu?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie można sprawdzić na tej stronie, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Na stronie wystarczy się zalogować i otrzymujemy dostęp do naszego panelu. Nie każdy ma tam konto, dlatego na początku jest wymagana rejestracja.

Jak zarejestrować się na PUE?

Są cztery opcje:

 1. Należy zarejestrować się poprzez wypełnienie formularza i potwierdzenie danych w oddziale ZUS (dowolny), okazując dowód osobisty.
 2. Można zarejestrować się również przez bank, gdzie nasza tożsamość jest już potwierdzona. Banki, które umożliwiają logowanie do PUE ZUS to BOŚ Bank, Citi Handlowy, Alior Bank, ING, PKO BP.
 3. Można zalogować się poprzez profil zaufany, gdzie konto również możesz założyć za pomocą konta bankowego. Dostępne banki to T-mobile Usługi Bankowe, Alior Bank, ING, Pekao, mBank, Santander, PKO BP, Millenium, Inteligo i Envelo.
 4. Można również zarejestrować się za pomocą Podpisu Elektronicznego.

Sprawdzenie zwolnienia elektronicznego

Osoby posiadające działalność gospodarczą również logują się na profil zaufany i tam mają możliwość sprawdzenia e-ZLA swoich pracowników.

Osoby posiadające KRS i mogące reprezentować spółkę, muszą odwiedzić ZUS i złożyć wniosek o pełnomocnictwo w zakresie dostępu do PUE ZUS dla siebie lub dla kogos innego. Dopiero po złożeniu wniosku na profilu pokaże się płatnik – spółka.

Podsumowanie

Okazuje się to znacznie prostsze, niż się wydaje. Robiąc te kroki możemy sprawdzić wszystko, a w przypadku osoby fizycznej wystarczy sam profil zaufany. Jako właściciel firmy bądź prezes, należy samemu upoważnić się i udzielić zgody na dostęp do PUE spółki i dzięki temu, będziesz miał dostęp do wszystkich potrzebnych informacji.

W skrócie:

 1. Rejestracja profilu zaufanego.
 2. Rejestracja profilu PUE ZUS.
 3. Złożenie druku upoważnienia ZUS-PEL w ZUSie.
 4. Zalogowanie się na PUE ZUS.
 5. Przejście do zakładki „Zwolnienia lekarskie”.

Dzięki tym krokom z powodzeniem sprawdzisz, czy zwolnienie lekarskie e-ZLA dotarło do ZUS.

Jak uzyskać elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA)?

Bardzo często stan zdrowotny nie pozwala na wyjście z domu (złe samopoczucie, osłabienie, trwająca biegunka czy wymioty). W takich i innych sytuacjach warto jest pamiętać o możliwości uzyskania zwolnienia lekarskiego przez Internet (e-ZLA). Gdzie można otrzymać elektroniczne L4? Sprawdź!

Przede wszystkim należy zaobserwować swój stan zdrowia i stwierdzić czy nie mamy objawów poważniejszej choroby, jak aktualnie panujący w kraju koronawirus COVID-19.

Objawy COVID-19:

 • Wysoka temperatura
 • Suchy kaszel
 • Bóle mięśni i stawów
 • Bóle głowy
 • Duszności
 • Biegunka

To są podstawowe objawy, które mocno powinny nas zmartwić. Jeśli jednak one nas nie dotyczą, a nie jesteśmy w stanie wyjść z domu, warto postawić na elektroniczne L4 czyli e-zwolnienie (e-ZLA).

W tym celu utworzona została specjalna strona internetowa, na której w łatwy sposób można uzyskać zwolnienia lekarskie przez Internet. Po uiszczeniu opłaty, podaniu wymaganych danych i przesłaniu ich do weryfikacji uzyskujemy zwolnienie wystawione przez lekarza. To L4 (e-ZLA) wysyłane jest zarówno do pracodawcy jak i ZUS-u. To doskonałe rozwiązanie dla osób zmagających się z mocnym osłabieniem, trwającą biegunką czy wymiotami, które uniemożliwiają wyjście z domu.

Można również uiścić opłatę, a następnie skontaktować się telefonicznie z jednym z lekarzy dostępnych na stronie, który poza wystawieniem elektronicznego L4 udzieli również porady medycznej. To rozwiązanie dla osób, które chciałyby uzyskać dodatkowe porady, jak również e-receptę.

Pamiętaj, by zadbać o siebie i swoje otoczenie oraz pozostać w domu, monitorując swoje objawy.

FAQs – odpowiedzi na wątpliwości

Czy wszystkie dane są bezpieczne?
Oczywiście, na stronie w regulaminie ujęte są wszystkie zasady i jedną z nich jest ochrona danych osobowych.

Po co należy wpisać PESEL?
Zgodnie z wytycznymi dla druku e-ZLA PESEL jest konieczny do wystawienia elektronicznego zwolnienia lekarskiego.

Czy zwolnienie jest akceptowane przez ZUS?
E-ZLA jest wystawione przez Centrum Medyczne Revital Clinic znajdujące się rejestrze podmiotów medycznych i jest akceptowane w ZUSie.

Czy zwolnienie online jest legalne?
Uzyskane na stronie zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu jest w legalne i zgodne z prawem. Rozporządzenie